Како играти тениски разбијач

У тенису постоје игре, сетови и мечеви. Да бисте победили у утакмици, морате постићи четири поена и имати два поена предности. Да бисте освојили сет, морате победити шест или више гемова и имати вођство од две игре. Да бисте победили у мечу, морате да освојите најбољи од три сета или најбољи од пет сетова, у зависности од тога где играте. У тенису нема веза. Када су обе стране изједначене у шест гемова по комаду, одиграће се тајбрејкер за одлучивање победника сета. Тиебреакери имају своја јединствена правила која се разликују од правила нормалних игара у тенису. Ако желите да се такмичите у тенису, требало би да знате шта можете да очекујете када морате да играте тајбрејкер.

Део један од 3: Служење у Тиебреакеру

1. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 1

један Одлучите ко иде први. Особа која је постављена да сервира на крају последњег гема сервираће прва у тајбрејкеру. У тенису се сервер мења на крају сваке игре. Ако сте примали у игри пре тиебреакера, прво ћете сервирати. Баш као у нормалној тениској игри, први сервис биће са двојке (десне) стране хеша.
    • За разлику од обичне тениске игре, први сервер у тајбрејку сервираће само један бод. У нормалним тениским играма само једна особа сервира током целе игре.
  2. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 2

2 Алтернативни сервери. Након што први играч сервира један поен, други сервер сервира два поена. За остатак тиебреакера, сваки сервер ће служити по два поена истовремено. Запамтите да ћете мењати сервере након сваког сервиса где је укупан резултат непаран.
    • Ако је резултат четири до три, тада бисте мењали сервере јер је укупан број поена седам, непаран број.
    • Ако је резултат четири до два, онда би сервер имао још један сервис, јер је укупан број поена шест, паран број.
  3. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 3

3 Прво сервирајте са предности (леве) стране хеша. После првог сервиса у тајбрејкеру, сваки играч ће извести први од своја два сервиса са леве стране хеша. У нормалним тениским играма увек сервирате први са десне стране хеша, па ће вам бити непријатно када га пребаците у тајбрејкер.
    • Једноставан начин да се ово запамтите је да ће сваки парни поен бити сервиран са предностне стране терена. На пример, ако је резултат четири до три и сервирате осми поен у игри, сервираћете га са леве стране терена.
  4. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 4

4 Погодите свој други сервис са двојке терена. Након што сервирате са леве стране хеша, прећи ћете на десну страну хеша да бисте извели свој други сервис. Изузетак од овог правила је наравно да се прва тачка у тајбрејку такође сервира са двојке терена.
    • Сваки пут када сервирате непаран поен, сервираћете га с десне стране терена. На пример, ако је резултат три до три и сервирате седми поен у игри, сервираћете га с десне стране терена.

Део 2 од 3: Пребацивање страница у Тиебреакер

1. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 5

један Држите бок на почетку тиебрејка. У тенису играчи прелазе на страну само на крају непарних игара у сету. Тај брејк је технички тринаести гем у сету, тако да ће оба играча остати на истој страни терена на којем су била дванаести гем.
    • У нормалним тениским играма замијенили бисте страну након прве, треће, пете и након било које друге партије с непарним бројевима.
  2. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 6

2 Промените страну након сваких шест бодова. У нормалним тениским играма играчи задржавају своју страну током целе утакмице. У тајбрејкерима, међутим, играчи ће мењати стране након сваког поена када је укупан резултат вишеструки од шест. Пребацивање на страну током тиебрекера одржава све поштено. Једна страна терена може бити у неповољном положају, посебно ако играте напољу.
    • Ако је резултат пет према један, тада је укупан резултат игре шест и играчи би морали заменити страну.
    • Неки примери недостатака које имате на одређеној страни терена укључују: одсјај сунца, ветар који вам дува у лице и заслепљујућа светла на месту догађаја.
  3. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 7

3 Пребаците стране у средини вашег сервисног комплета. Будући да играчи мењају страну терена на крају парног броја поена (шест), а сервери се смењују након непарних бодова, ко год је сервирао пре бочног прекида, послужиће други сервис након бочног прекида.
    • У нормалним тениским играма бочни прекидач се јавља на почетку нове игре, тако да увек постоји нови сервер.
  4. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 8

4 Промените стране након кравате. Ако постоји још један сет после изједначеног брејка, играчи започињу прву утакмицу новог сета на супротним крајевима терена одакле су и завршили у изједначеном брејку. Ако је резултат изједначеног резултата седам до два, играчи ће се пребацити на другу страну за следећи гем, иако је од последње промене стране било само три сервиса.
    • Већина професионалних организација широм света не дозвољава да се тиебреакери играју у последњем сету меча, тако да ће увек бити новог сета након тиебреакера.
    • Америчка тениска асоцијација једна је од светских тениских организација која дозвољава да се тиебреакери играју у последњем сету меча.

Део 3 од 3: Освајање Тиебреакера

1. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 9

један Будите први који ће освојити седам поена Морате да освојите само четири поена да бисте победили у нормалној тениској утакмици. Међутим, у тајбрејкеру морате постићи седам бодова да бисте постигли победу. Начин на који се броје бодови у тајбрејку такође се разликује од начина на који се броје у нормалној тениској игри.
    • У нормалној тениској игри бодови се рачунају као: љубав (нула), 15 (један), 30 (два) и 40 (три).
    • У тајбрејкеру бодови се једноставно рачунају као: један, два, три, четири и тако даље.
  2. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 10

2 Победа са два. Баш као и нормална тениска игра, морате да постигнете два бода предности у односу на противника да бисте освојили тајбрејкер. Игра ће се наставити све док је једном играчу потребно два поена предности испред другог.
    • Ако је резултат седам до шест, играч са шест бодова има још једну шансу да изједначи резултат.
  3. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 11

3 Будите агресивни. Прекидачи кравата су ментални и могу бити у стресним ситуацијама. Можда ћете доћи у искушење да играте на сигуран начин, али вероватно ћете бити успешнији ако пређете у режим напада. Задржите интензитет својих сервиса и будите непредвидљиви. Покушајте да дођете до раног вођства улазећи у главу вашег противника.
    • На пример: Ако сте и ви и ваш противник дешњаци, било би сигурније да лоптицу сервирате по средини терена, тако да би морали да је врате својим бекхендом. Међутим, могли би бити затечени ако послужите за њихов јачи форхенд.
    • О рушилацима крава често одлучују менталне грешке. Присилите противника на грешке онемогућавајући му да зна где ћете даље ударити лопту.
  4. Слика под називом Плаи а Теннис Тиебреакер Степ 12

4 Уђите у форму. Ако сте ви и ваш противник изједначени, тајбрејкер може да траје дуго. Игра се може помицати напред и назад неколико пута пре него што један играч коначно заради два бода предности. Обавезно радите кардио да бисте изградили издржљивост. Последње што желите да урадите је да вам понестане пара усред блиског меча. Основне кардио вежбе попут трчања помоћи ће вам да изградите општу издржљивост, али тенис је спорт који захтева брзе навале енергије. Обавезно радите вежбе које помажу вашем телу да изгради издржљивост посебно за тенис.
    • Радите бушилице за огледала. Један партнер трчи на терену, доле на терену и премешта се боком у страну док дозива где се креће. Партнер на другом крају терена даје све од себе да одражава прве захтеве партнера. Ако први партнер каже „лево“, онда би се премештао лево од терена, а други би се померао десно. Замените партнере након шездесет секунди и обавите ову вежбу најмање пет пута.
    • Радите бочне бочне бушилице. Убацивач погађа једну лопту на левој страни терена, једну у средину, једну удесно и онда назад. Тркач покушава да јури и врати сваку лопту. Сваки играч треба да трчи око пет минута. Улагач треба да има прилично додатних лопти како би бушилица могла да ради глатко.

Питања и одговори заједнице

Претрага Додајте ново питање
  • Питање Када заврше тиебреакер, да ли играчи прелазе на другу страну терена? Играчи прелазе на другу страну након изједначења или било које друге игре са непарним бројевима.
  • Питање Резултат изједначења је приказан као 7-6 (4). Шта значи (4)? Означава колико је поена постигао губитник изједначења. Дакле, у овом случају, резултат тиебреакера је био 7-4.
  • Питање У тајном брејку, зашто други сервер сервира са леве стране терена? Први сервис се сервира са десне стране терена. Други сервис сервира се са леве стране терена. Ово помаже играчима да прате резултат на основу тога на којој страни терена се сервира лопта.
  • Питање Како 4-6 може бити победнички резултат? Донаган Најбољи одговорилац Сет добија први играч који је освојио најмање шест гемова, док је освојио најмање две гема више од противника. Резултат 4-6 обично се назива 6-4 и значи да је победник сета освојио шест гемова, а поражени четири гема.
  • Питање Да ли постоји ограничење за бодове за изједначење за освајање сета. Настављају ли играчи док један не победи са 2? Шта се догађа ако је оцена 7-7 или 8-8? Нема ограничења. Резултат би могао бити 10-10 и морали би да наставе да играју док неко не победи са 2.
  • Питање Ко сервира након завршетка тиебреакера? Да ли је то особа која није сервирала пре него што је тајбрејкер почео? У синглу, играч који није започео тајбрејк сервираће на почетку следећег сета. У дублу, тим који није започео тајбрејкер сервираће први гем у следећем сету. Будући да се ради о новом сету, партнери могу да бирају којем ће играчу сервирати чак и ако је тај играч сервирао последњи поен тајбрејка.
  • Питање Зашто је у мечу између Дарије Гарилове и њене противнице на Аустралиан Опену играна постављена предност уместо прекида за изједначење? Већина професионалних тениских удружења захтева да последњи сет у мечу буде сет предности. Америчка тениска асоцијација је једина која дозвољава да се тајбрејкер игра током последњег сета меча.
  • Питање Који је налог за сервирање у тиебреакеру? Особа која је примила током последње игре сервираће први поен тајбрејкера, затим друга особа два поена. Након тога, сервер ће се променити након било која два сервиса.
  • Питање Током тајбрејка у дублу, може ли сервер да изабере на коју страну ће први сервирати? Не, сервер мора увек служити лопту дијагонално преко терена.
  • Питање Како да прекинем сервис? Равенстар Освајаш тај поен. Ако ваш противник сервира и успете да освојите тај сет, сломили сте га, па је то ваш сервис.