Новак Ђоковић победио је Роџера Федерера и освојио УС Опен 2015

Новак Ђоковић Отворено првенство САД 2015

Србин одузима своју другу победу на УС Опену, претходно победу 2011. године

Први тенисер света Новак Ђоковић освојио је титулу Ју-Ес опена од другог играча света Роџера Федерера победом над Швајцарцима на Флусхинг Меадовс-у са 6-4, 5-7, 6-4, 6-4. Ово је његова друга гренд слем победа над Швајцарцима ове године, пошто су га претходно ове године победили у финалу Вимблдона.

Ово је био њихов 6. сусрет на УС Опену, при чему је сваки од њих освојио 3 побједе. Ђоковић сада има 10 главних играча у каријери, само четири недостају Рафаелу Надалу и седам Федереру.

Србин је одиграо јачу утакмицу директно из пенала, узевши први сет са 6-4 за релативно брзих 41 минут. Швајцарски бивши број 1 ушао је у меч као једини играч који није испустио сет на целом турниру, али је тај рекорд ускоро избрисан. Федерер је у том првом сету погодио 3 аса на 1 свог конкурента, али је направио скоро двоструко неизнуђене грешке као Ђоковић - 15 према 8.

Данашњом победом, Ђоковић је освојио другу титулу на УС Опену - претходно је освојио титулу 2011. победивши браниоца титуле Рафаела Надала. Такође је освојио своју трећу гренд слем титулу ове године, освојивши и Аустралиан Опен-где је победио 3. тенисача света Анди Мурраи-и Вимблдон ове године, где је, баш као и на УС Опену, Федерер био вицешампион.

Србин је, међутим, пропустио календарски слем, изгубивши Отворено првенство Француске од Швајцарца Стана Вавринке.

Иако је Ђоковић освојио последњи гренд слем међусобни сусрет, Федерер је однео победу на последњем сусрету пара у финалу Мастерса у Синсинатију у САД. Та победа је такође била на тврдој подлози, што је Швајцарцу дало предност у односу на његовог такмичара.

Након новог оживљавања форме након што је у свој тренерски тим довео тениску легенду Стефана Едберга, Федереров 'САБР' је проглашен за најновије смртоносно оружје у његовом арсеналу. То је укључивало наплаћивање другог сервиса, и збуњивало је неколико његових противника у ранијим фазама Опен -а. Али то му није донело превише радости против Ђоковића.

Оба фаворита турнира - Рогер Федерер и Серена Виллиамс - поражени су на Опен -у. Док је Федерера у финалу избацио светски број 1, Вилијамс је у полуфиналу поражена од неиспуњене Роберте Винци.

Овај резултат значи да је сваки играч победио 21 пут у 42 случаја која је пар у прошлости поравнао. 14 од ових мечева одржано је на гренд слемовима. Ривалство Федерер-Ђоковић, које се сматра једним од најбољих у савременом тенису, веома је равномерно усклађено-сваки играч је једини победио другог у сва четири великана.